Jak se zbavit plochých nohou: Praktický návod a reflexní masáž

Jak se zbavit plochých nohou: Praktický návod a reflexní masáž

května 2, 2025 Sára Pokorná

Plochá noha nezní jako velký problém – dokud vás nezačnou bolet chodidla, záda, nebo dokonce hlava z neustálého napětí. Schválně, všimli jste si třeba, že boty ztrácí tvar přesně na vnitřní straně? To je často signál, že klenba nohy nedrží tak, jak by měla.

Každý trochu doufá, že se to "nějak spraví samo", jenže u nohou platí pravý opak. Malá změna v každodenní rutině může výrazně pomoct. Třeba chůze naboso po trávě nebo alespoň po bytě, to je pro klenbu chodidel lepší než sebelepší bačkory. A co teprve, když začnete nohy každý den trochu procvičovat – zvedat předměty prsty, převalovat nohou malý míček, nebo jen stát na špičkách během čištění zubů. Funguje to i v zápřahu – Marek si třeba takto procvičuje nohy při práci u kuchyňské linky.

Co vůbec jsou ploché nohy a proč vznikají

Plochá noha znamená, že nožní klenba je snížená nebo úplně chybí. Když se postavíte na mokré dlaždice a otisk chodidla má téměř celý tvar – chybí tam typický vykrojený oblouk – je to jasný znak ploché nohy. Správná klenba pomáhá rozložit váhu těla a tlumit nárazy, takže jakmile nefunguje, zátěž se přenáší jinam, často do kolen nebo zad.

Nejčastější příčinou je slabost svalů a vazů na chodidle. U dětí jsou ploché nohy běžné, protože jejich svaly a vazivo se ještě vyvíjí. U dospělých to většinou souvisí se sedavým stylem života, dlouhým stáním v práci, nadváhou nebo nošením špatných bot. Někdy klenba povolí po úrazu nebo v těhotenství, protože hormony ovlivňují pojivové tkáně.

  • Nejvíc ohrožuje: lidi se sedavým stylem života
  • Barefoot boty bez pevné stélky riziko zvyšují, pokud nohy nejsou zvyklé na přirozený pohyb
  • Můžou za to i dědičné předpoklady
  • Je častější u lidí s vyšší váhou

Podle podiatra stačí už pár měsíců v kanceláři celý den na židli a klenba začne ochabovat. Ale není to jen o dospělých. Studie v ČR potvrdila, že zhruba polovina dětí předškolního věku má sníženou klenbu nohy, i když často mizí po začátku školní docházky, kdy jsou děti více aktivní.

Některým lidem ploché nohy nijak nevadí, ale u spousty lidí způsobují bolest, pálení chodidel, otlaky, nebo dokonce změny na páteři. Když si všimnete tvrdších otlaků nebo vbočeného palce, dost možná už se něco děje právě s klenbou chodidla.

Denní návyky a chyby, které problém zhoršují

Drobnosti ve vašem denním režimu můžou u plochých nohou rozhodovat o tom, jestli se stav zlepší, nebo zhorší. Hodně lidí dělá několik typických chyb – většinou aniž by si to uvědomovali.

Největším problémem bývají špatné boty. Pevná podrážka, úzká špička a nulová podpora klenby nohy jsou ideální recept na bolesti. "Chůze v nekvalitní obuvi ničí přirozený pohyb chodidla a oslabuje svaly," uvádí Fyzioterapeutka Jana Brožová, což potvrzuje spousta malých dětí, kterým plochá noha zůstane hlavně kvůli bačkorám s tvrdou podrážkou.

  • Celodenní sezení nebo pravidelné stání na místě – tím svaly chodidel leniví a klenba nohy klesá.
  • Nadměrná hmotnost. Každé kilo navíc je hodně znát, hlavně pokud stojíte nebo chodíte celé dny.
  • Chůze v pantoflích nebo balerínách bez jakékoli opory – vypadá to pohodlně, ale na zdraví chodidel to má opačný efekt.
  • Zanedbaná péče o nohy – když nikdy necvičíte, ani si nohy neprotahujete, zhoršuje se nejen klenba, ale i celkový stav svalů.

Pokud vás trápí ploché nohy, zkuste se zamyslet, které z těchto návyků se týkají vaší každodennosti. Ať už je to obuv, nebo sezení bez hnutí, všechno má svůj podíl na výsledku.

NávykDopad na ploché nohy
Chůze v tvrdých botáchZhoršuje klenbu, oslabuje svaly chodidla
Dlouhé sezeníSnižuje pohyblivost a sílu nožních svalů
NadváhaZvyšuje tlak na klenbu a zhoršuje deformaci
Nekvalitní pantofleŽádná opora pro klenbu chodidel
„Pravidelné střídání obuvi a krátké procházky naboso představují nejjednodušší prevenci i první krok ke zlepšení klenby," říká MUDr. Filip Melichar, specialista na rehabilitaci.

Kdo má práci v kanceláři, měl by si občas stoupnout, protáhnout nohy nebo si párkrát zkusit zvednout něco ze země prsty u nohou. Není to žádná věda, ale zásadní změnu to udělá. Když se těchto drobných chyb zbavíte, vaše chodidla vám to brzy vrátí.

Cviky a jednoduchá domácí řešení

Cviky a jednoduchá domácí řešení

Mnoho lidí v Česku podceňuje pravidelné cvičení pro ploché nohy, i když podle lékařů stačí pár minut denně, abyste výrazně pomohli svým chodidlům. Nemusíte mít drahou výbavu ani speciálních pomůcky z lékárny – začněte klidně v ponožkách rovnou na obyčejném koberci.

Spolehlivé cviky na podpora klenby:

  • Krčení ručníku prsty na nohou: Položte si ručník před sebe, sedněte si na židli, a zkuste ho přitahovat prsty co nejvíce k sobě. Stačí 2 minuty denně a postupně poznáte rozdíl v síle prstů i celé klenby.
  • Zvedání předmětů: Zkuste chytat prsty na nohou třeba pastelky, špunty nebo drobné hračky. Je to trochu legrace, ale na trénink svalů skvělé.
  • Převalování míčku: Koulejte nohou po zemi malý tenisový nebo masážní míček. Pokud bolí, použijte radši pěnový. Rozproudí to krev a noha je po chvíli volnější, hlavně po náročném dni v práci.
  • Stání na špičkách: Prostě se postavte na špičky, vydržte aspoň 5-10 sekund a pomalu spusťte dolů. Opakujte tolikrát, kolikrát zvládnete – i desetkrát je to znát.

Pokud to myslíte s péčí o zdraví chodidel vážně, nechte nohy často dýchat a doma co nejvíc choďte naboso. Dost lidem pomáhá taky „trénování v boji s gravitací“ - tedy chůze po nerovném povrchu, třeba po zahradě, malých kamíncích, nebo na masážní podložce.

„Pravidelná cvičení a volný pohyb prstů dokáží zabránit dalšímu zhoršování ploché klenby a někdy ji dokonce zcela obnovit.“
– fyzioterapeutka Jana Michálková, specializace na terapii nohou

Největším přínosem je pravidelnost – rychlé zacvičení každý den je lepší než nárazově sofistikovaný trénink jednou za měsíc. Máte-li chuť vidět pokrok, zkuste si vést jednoduchý zápis, kolik cviků zvládnete, a sledujte, jak se vše zlepšuje.

CvikDoporučená doba denněEfekt pro klenbu
Krčení ručníku2 minutyposílení svalů chodidla
Zvedání drobných předmětů2-5 minutlepší koordinace prstů
Masáž míčkem3 minutyprokrvení a relaxace
Stání na špičkách1 minutuzapojení svalů klenby

Když si na tyhle jednoduché cviky zvyknete, brzy zjistíte, že vaše chodidla nejen méně bolí, ale začnou i lépe fungovat v běžném provozu – třeba když jdete do schodů nebo běžíte na autobus.

Jak funguje reflexní masáž a její přínos

Možná vás překvapí, že reflexní masáž nohou není žádná ezoterika nebo trend posledních let. Využívala se už ve staré Číně a Egyptě a dnes na ni sází i moderní fyzioterapeuti. Princip je jednoduchý: na chodidle najdete body, které prý odpovídají všem důležitým orgánům a částem těla. Masáží těchto bodů podněcujete nejen lepší prokrvení klenby, ale i uvolnění svalů, které nohu drží pohromadě.

Pokud kvůli plochým nohám trpíte bolestmi nebo pocitem těžkých nohou, reflexní masáž přináší úlevu. Lidská noha má přes 7 000 nervových zakončení – proto už krátká masáž umí udělat pořádný rozdíl. Často se uleví i křečím, bolestem lýtek a někdo zaznamená i lepší držení těla nebo menší únavu zad.

Profesionální masér se zaměří na oblast plosky, hlavně na vnitřní stranu chodidla, kde bývá klenba nejvíc povolená. Ani domácí masáž ale není k zahození. Stačí vám:

  • gumový míček nebo tenisák, který převalujete pod chodidlem tam a zpět,
  • ruce – tlakem a krouživými pohyby si projíždíte celou spodní část nohy, hlavně u paty a pod palcem,
  • speciální masážní váleček, který simuluje efekt prstů maséra.

Běžná masáž zabere 5–10 minut na každou nohu. Když ji zkombinujete s cviky na nohy a občasnou chůzí naboso, často se zlepší nejen samotná klenba, ale i celkový pocit při chůzi.

Typ masážeFrekvenceVýsledky (nejčastěji hlášené)
Profesionální reflexní masáž1× týdněZmírnění únavy, lepší pohyblivost, menší bolest
Domácí masáž míčkem3–5× týdněÚleva od napětí, snížení křečí, lepší prokrvení

Reflexní masáž určitě nevyřeší ploché nohy přes noc. Když ji ale začnete dělat pravidelně, snadno poznáte první rozdíl už po pár týdnech. Hlavně si dejte pozor na bolestivá nebo citlivá místa – chodidla mají spoustu nervů a není cílem je "drotovat" silou za každou cenu. Pokud nevíte, jak začít, najděte si krátké video na internetu nebo se ptejte maséra, na co dát pozor.

Kdy zvážit odbornou pomoc a zajímavosti

Kdy zvážit odbornou pomoc a zajímavosti

Cvičení a reflexní masáže většinou hodně pomůžou, ale někdy je čas obrátit se na odborníka. Nejčastěji, když se bolest zhoršuje, začíná vystřelovat do kolen, kyčlí nebo zad. Nebo když se vám i přes snahu nedaří ploché nohy zlepšit a cítíte, že už to brzdí vaše běžné fungování.

  • Bolest v chodidle, která přetrvává týdny, nebo se objevuje při běžné chůzi.
  • Když začne otékat kotník nebo prsty.
  • Děti do deseti let, u kterých je klenba stále výrazně snížená.
  • Změna v postavení prstů (třeba když palec "ujíždí" do strany).

Ortoped nebo fyzioterapeut prozkoumá vaše chodidlo, poradí cviky na nohy na míru, případně doporučí vložky do bot nebo další pomůcky. Čím dřív začnete, tím větší je šance na zlepšení – hlavně u dětí, kde se klenba ještě vyvíjí.

„Ploché nohy nejsou jen otázkou vzhledu – mohou ovlivnit celé tělo a způsobit potíže, které člověka nenapadnou dávat do souvislosti s chodidlem,“ upozorňuje fyzioterapeutka Mgr. Lucie Ondrášková.

A teď pár zajímavostí, které leckdo nečeká:

  • Asi 30 % dospělých má nějaký stupeň poklesu klenby, ale jen u zhruba třetiny z nich to opravdu vyžaduje řešení.
  • Problémy s klenbou chodidel jsou častější u lidí, kteří tráví hodně času ve "špatných" botách – na podpatcích, v těsných teniskách či balerínách bez podpory.
  • Reflexně spojená je i naše psychika. Dlouhodobý stres se často odrazí ve ztuhlých až "plochých" chodidlech.

Jestli vás zajímají čísla, podívejte se, jak často lidé řeší ploché nohy v ČR podle roku a věku:

Věková skupina% lidí s plochou nohou
Děti do 10 let43 %
Dospělí do 40 let22 %
Senioři37 %

Nebuďte v tom sami. Občas stačí malá změna, jindy je potřeba podpora zkušeného odborníka. Nohy nás nosí celý život – pojďme jim tu službu trochu vrátit.