Denní bolesti hlavy: Proč mě hlava pořád bolí a jak si konečně ulevit?

Denní bolesti hlavy: Proč mě hlava pořád bolí a jak si konečně ulevit?

června 25, 2025 Sára Pokorná

Budík vám ráno rozvibruje stůl, snažíte se vstát a první co vás přivítá, je tupý tlak za čelem. Vyrážíte do práce, ale bolest se s vámi vleče celý den. Paralen? Někdy pomůže, jindy vůbec. Přemýšlíte: Mám prostě smůlu, nebo dělám něco špatně? Když vás hlava bolí den co den, není to jen malá otrava. Je to zásah do nálady, práce, vztahů i chutě cokoli dělat. Kde je ale ten zakopaný pes? Ponořme se do důvodů, které vaše bolesti způsobují, a tipů, co s tím můžete dělat, abyste se z kruhu marných pokusů už konečně dostali ven.

Nejčastější příčiny každodenních bolestí hlavy

Každodenní bolest hlavy je něco úplně jiného než občasná migréna po náročném týdnu. Když vás hlava bolí téměř každý den, často jde o signál, že něco není v pořádku. Na prvním místě sedí napětí – odborně se tomu říká tenzní bolest hlavy a v Česku s ní žije okolo 70 % lidí. Začíná to pocitem utaženého obruče na čele nebo v zátylku a nejčastěji souvisí se stresem, špatným držením těla a dlouhým sedavým zaměstnáním. Co je však zajímavé – napětí může přijít i od „zakřivených“ myšlenek. Pokud například dlouhodobě řešíte vztahy, práci, finance a k tomu se špatně vyspíte, určité svaly v oblasti šíje a temene se automaticky stahují. Na těle všechno souvisí, i když to často nevnímáme.

Migrény jsou druhou nejčastější příčinou častých bolestí hlavy. Statistika WHO říká, že na světě trpí migrénou každý sedmý člověk, častěji ženy mezi 20. a 40. rokem. Začátek může někdy naznačit auru: světélka před očima, mravenčení v rukou či tváři. Jenže největší problém je bolest, která dokáže odstavit z provozu i silné povahy. Spouštěčem bývá hormonální nerovnováha, nedostatek spánku, hlad, přeskočená jídla, víc kávy, alkohol nebo prudké změny počasí. Někdy je ovšem migréna v rodině, a tak se proti ní bojuje těžce.

Zapomínat nesmíme na zdravotní příčiny. Časté jsou například blokády krční páteře a čelistních kloubů, ale i problémy se zuby nebo dutinami. Zajímavost: i brýle se špatnými dioptriemi nebo dlouhé mžourání do mobilu jsou mezi rizikovými vlivy, které každý den bombardují vaše spánky i čelo.

V posledních letech roste počet bolestí, které odborníci dávají do souvislosti s nadužíváním léků na bolest – tzv. medikamentózní bolest hlavy. Scénář je jednoduchý: zkusili jste volně prodejné léky, pomohlo to. Takže když přijde bolest znova, vezmete další tabletu… a tělo si začne na chemii zvykat. Jakmile ale přestanete, objeví se stejná nebo horší bolest. Takhle nevinný kruh může trvat měsíce i roky, než někdo v bílém plášti s úžasem zjistí: „Váš problém je z léků samotných.“

Některé vážnější příčiny, jako jsou nádory mozku nebo chronická infekce dutin, jsou sice vzácné, ale pokud se bolesti hlavy objeví najednou, nikdy před tím jste je neměli a k tomu se přidají další příznaky jako zvracení, horečka, výpadky zraku, nebo zhoršení paměti, rychle vyrazte na pohotovost. V tomto směru není o čem přemýšlet.

Spouštěče bolesti hlavy, které si často neuvědomujeme

Spouštěče bolesti hlavy, které si často neuvědomujeme

Možná vás překvapí, co všechno dokáže tu prokletou bolest rozjet. Jedním z málo zmiňovaných faktorů je dehydratace. Ani nevnímáme, kolik vody během dne vypijeme – a když je to do půllitru, není divu, že v hlavě hučí. Tělo totiž posílá jasné signály, že mozek pracuje na sucho, což mu rozhodně nesvědčí. Další bomba jsou přeskočené obědy. Hladiny krevního cukru prudce spadnou a tělo reaguje, jak umí: hlavou vás donutí se zastavit a něco do ní konečně poslat.

Mobil v ruce, oči přitmelené k displeji a ramena až u uší – právě tenhle postoj máme každý den klidně pět až šest hodin. Moderní doba přinesla úplně nové bolesti, kterým se v angličtině přezdívá „tech neck“. Špatné světlo, blikání monitoru nebo modré světlo, které bije do sítnice dlouho do noci, jsou už klasikou. Výsledek se často skrývá v hlavě: únava, pálení očí, tupá bolest a nespavost.

Spouštěčem bývá i špatný spánek. Kdo leží do noci v mobilu, ráno vstává jako zombie. Nedostačující spánek je doslova epidemií současnosti. Vědci z Masarykovy univerzity v roce 2023 sledovali 670 studentů – téměř 80 % mělo špatné spánkové návyky a hlásili víc bolestí hlavy než ostatní, kteří spali pravidelně a v klidném prostředí.

Pokud pravidelně cvičíte náročné fyzické aktivity bez dostatečné regenerace, i to může být spouštěč. Cvičení je zdravé, ale pokud přetěžujete krční páteř nebo delší čas běháte bez odpočinku, svaly v oblasti šíje a ramen tuhnou. Výsledkem je bolest, která vám zpestří nejen trénink, ale hlavně práci i odpočinek.

Hodně lidí podceňuje, jak silně na bolesti hlavy působí emoce. Stres v práci, rodinné hádky, tlak na výkon nebo úzkosti dlouhodobě zvyšují napětí svalů. Tělo nám bolestí hlavy říká: „Hej, takhle už to dál nepůjde.“ Psychosomatika tu má zásadní roli. Třeba i dlouhodobý smutek, strach, neustálá nespokojenost nebo chronický tlak na sebe sama fungují jako tiší, ale neúnavní sabotéři zdravé hlavy.

Pozor i na jídlo. Některé potraviny – třeba vyzrálé sýry, čokoláda, uzeniny, kofein v nadbytku nebo aspartam v dietních nápojích – umějí časté bolesti pořádně rozvířit. Někdy stačí udělat si jednoduchý denní zápisník: po čem vás hlava bolí nejvíc, po čem méně a co vám naopak uleví.

Zajímavé je, že v poslední době roste počet dětí a dospívajících s bolestmi hlavy. Nejčastěji za to může kombinace stresu ve škole, málo spánku, digitální zařízení a nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Začarovaný kruh – rodičům někdy uniká, že slabé vysvědčení je vedlejší problém, opravdovou překážkou je pravidelná bolest a únava, která brání normálnímu životu.

Tipy, jak zastavit začarovaný kruh a najít úlevu

Tipy, jak zastavit začarovaný kruh a najít úlevu

Někdy se zdá, že každý den začíná i končí bolestí hlavy – jako by byla pevnou součástí života. Ale nemusí to tak být. Hodně pomůže zjistit, co je spouštěč. Nejjednodušší cesta je vést si deník: zapisujte si, kdy bolest přijde, jak dlouho trvá, co jste jedli před tím, kolik jste vypili vody, jak jste spali a jestli byly silné emoce. Časem se ukáže jasný vzor – u někoho je to začátek menstruačního cyklu, u jiného pondělní schůzky, někomu nesvědčí víkendové ponocování.

Zkuste upravit denní rutinu: pravidelně jíst, vynechat silně průmyslové potraviny, před spaním aspoň hodinu odložit mobil, zajistit si v noci ticho, klid a tmu. Naši předkové usínali i vstávali s denním světlem, a tělo je na to dodnes nastavené. Pokud pracujete u počítače, minimálně jednou za hodinu se postavte, protáhněte krk, ramena, záda a nadechněte se. Stačí i dvě minuty chůze, aby hlava dostala novou dávku kyslíku.

Důležitá je hydratace. Pořiďte si větší sklenici a pijte vodu průběžně během dne. Jen voda pomáhá – sladké limonády problém sice utlumí, ale ve výsledku často bolest naopak podpoří. Podle České neurologické společnosti až 40 % případů tenzních bolestí odezní už jen po napití a krátkém odpočinku – žádné kouzlo, jen návrat k základům.

Někdy je dobré udělat změnu i v pracovním prostředí. Špatně nastavený monitor, nízko položená židle nebo ostré zářivky jsou každodenním příspěvkem k vaší sbírce bolestí. Nebojte se vyzkoušet polohovatelnou židli, monitor s filtrem modrého světla nebo si nastavit pracovní stůl tak, abyste neměli předsunutou hlavu. Díky malým zlepšením můžete během pár dnů pocítit obrovskou úlevu.

Pokud je bolest vyvolaná stresem, zkuste relaxační techniky. Může jít o obyčejné hluboké dýchání, krátkou meditaci nebo poslech klidné hudby. Někdy pomáhá masáž šíje, studený obklad na čelo nebo jemné protažení hlavových svalů. U migrény vyzkoušejte tichou, temnou místnost. U tenzní bolesti naopak pohyb – svižná chůze, jóga, pilates.

Pozor na volně prodejné léky. Pokud je berete déle než 10 dnů v měsíci, je čas zpozornět. Medikamentózní bolest hlavy je často důsledkem špatného vedení vlastní léčby a lékaři doporučují po třech měsících chronických potíží už řešit situaci s odborníkem. Čím dřív, tím lépe. V ordinaci dnes mohou nabídnout individuální plán, někdy preventivní léky, někdy fyzioterapii nebo, při trvající bolesti, i psychologa.

Úlevu někdy přinese i správně zvolený pohyb. Stačí najít aktivitu, která vás baví: plavání, nordic walking, jízda na kole nebo tanec. Klíčem je pravidelnost a radost, ne výkon. Tím pomůžete nejen bolavé hlavě, ale celému tělu. U některých typů migrény dokáže dlouhodobé zlepšení přinést pravidelný spánek a omezení alkoholu.

Pokud podezíráte, že bolesti mají souvislost s hormony nebo gynekologickými potížemi (menstruace, antikoncepce), neřešte to sama. Diskutujte se svým gynekologem nebo praktickým lékařem, a to i opakovaně. Pro řadu žen je změna životního stylu nebo typu antikoncepce doslova vysvobozením od každodenních bolestí.

Poslední tip: nestyďte se říct si o pomoc. Denní bolest hlavy není slabost ani lenost, je to zdravotní problém, který potřebuje řešení. Sdílejte své zkušenosti s blízkými a přijměte radu nebo podporu, i když jste zvyklí zvládat věci sama. Někdy zvenčí uvidí druhý člověk spojitost, která vám uniká. Nejlepším parťákem bývá nejen neurolog nebo fyzioterapeut, ale i trpělivý partner nebo kamarádka.

Bolest hlavy je jako tichý hlas v zadní části mozku, který si žádá naši pozornost. Nejlepší zpráva? Většina z těch příčin má řešení. Ano, někdy je to běh na dlouhou trať, ale malými kroky jde opravdu otočit kormidlem k lepším dnům. Udělejte první změnu hned teď – vaše hlava vám za to poděkuje dřív, než si myslíte.